top of page

FELKÉSZÜLÉS

Természetesen ezen a versenyen sem lehet alapos felkészülés nélkül eredményt elérni. Amiben ez a verseny különbözik az OKTV-töl, hogy a sikeres szerepléshez szükséges ismeretanyag átfedése az itthoni tananyaggal minimális. Azon kívül, hogy a biológia számos területén sokkal magasabb szintü ismereteket és megértést várnak el, mind az elméleti, mind a gyakorlati feladatokban kiemelkedö szerepet kap a tudás szintézise, az analitikus megközelítés, és nem utolsó sorban a találékonyság.

Mennyi idöt kell biosszal töltenem?

  • Fontos kérdés, amire nehéz válaszolni. Én mindig úgy éreztem, hogy kevesebb idöt töltöttem tanulással, mint a csapattársaim, ennek ellenére jobban teljesítettem náluk a versenyen. Természetesen mindenképpen sok idöt igényel a biológiatanulás. Ha tudsz, minden nap tanulj akár csak húsz percet.

Hogyan gyakorlom a feladatokat?

  • Az utóbbi két év kivételével az összes korábbi elméleti és gyakorlati feladatsort megtalálod angolul ezen az oldalon. Mivel a hivatalos magyar fordítások nyilvános közzététele szerzöi jogokba ütközne, ezért a linkek között az általam fordított feladatsorokat találhatjátok meg. Például ezt.

Hogyan gyakorlom a labormunkát?

  • Sajnos a legtöbb középiskolának nincs megfelelö laborja a felkészüléshez. Megpróbálhatsz viszont elmenni kutatólaborokba, egyetemi laborokba, ahol ha megkedvelnek, lehet, hogy odaengednek egy-két eszközhöz. Persze sok olyan gyakorlat is van, amik egyszerübb eszközökkel is elvégezhetök (metszés, mikroszkópozás, nyúzatkészítés, állatboncolás), ezeket otthon, vagy a suliban gyakorolhatod. Mindig jól jön viszont egy lelkes biológiatanár támogatása, könnyen lehet, hogy tud segíteni. Ha semmi sem akar összejönni, a Youtube-on temérdek videó van a kísérleti eszközök használatáról.

Hogyan gyakorlom a megfigyelést?

  • Hogyha érdekel a biosz, akkor nem csak a könyveket kell bújnod. Aktívan figyeld a környezeted egy biológus szemével. Tegyél fel kérdéseket, és próbáld meg megválaszolni öket!

Mit olvassak?

  • Olvass tankönyveket (legföbbképp az IBO Bibliáját), azzal nagyon rosszul nem járhatsz. Olvass tudományos cikkeket olyan területröl, ami érdekel. Próbáld meg megérteni az ábrákat, leszürni a lényeget! Ezek a skillek még nagyon jól fognak jönni. Ha valami specifikus érdekel, nézz utána a neten (ha lehet, angolul), addig olvass róla, amíg már nem találsz új infót!

Mennyire kell tudnom angolul?

  • Elég jól. Habár a verseny alapvetöen magyar nyelven zajlik, minden föbb felkészülési anyag angolul érhetö el. Ha nem lennél jó angolból, itt egy kitünö lehetöség a megtanulására.

Kárba veszhet a sok felkészülési idö?

  • Nem igazán. Ez nem az OKTV, nem a magyar flórát és faunát kell egy hónapon át magolnod. Feltételezem, hogy ha érdeklödsz a verseny iránt, orvosi, vagy biológus kutatói karrier felé tendálsz. Ebben az esetben viszont késöbb még nagyon jól fognak jönni az IBO-ra megtanult dolgok. Ha van is olyan, ami talán nem, még az is érdekes, tehát vesztenivalód nincs.

Azért az OKTV-re is kéne készülni, nem?

  • Sajnos anélkül nem megy. Bár önmagában a döntöért is érdemes résztvenni a versenyen, azért jobb, ha bekerülsz a csapatba. Ehhez pedig OKTV döntösnek kell lenned. Ahhoz meg sajnos arra is kell készülni. Emellett extra pontokat is kapsz, ha jól teljesítesz az OKTV-n (az IBO válogató döntöjén és mellesleg a magyar felsöoktatási rendszerben is).

Hogyan tanuljak?

  • Változó, hogy kinek milyen tanulási módszer válik be. Szerintem ami fontos, hogy mindig gondolj bele abba, amit éppen tanulsz. Tehát ha megtudsz egy tényt, azonnal futtasd végig, hogy milyen következményei vannak más dolgokra nézve.

Sokat kell memorizálni?

  • Igen is, meg nem is. Sok mindent kell tudni, de nem nagyon kell neveket és számokat felidézni  versenyen. Tehát ez nem egy szóbeli biosz érettségi. Az a fontos, hogyha meglátsz valamit, tudd, hogy mi az.

Van valamiféle felkészítés a versenyre?

  • A válogatóra való felkészüléshez érdemes lehet megfontolni a felkészítö alkalmakra való jelentkezést, amit az olimpia.mabite.info/*évszám* címen tudtok majd megtenni. A legérdekesebb a gyakorlati felkészítö alkalom, az elöadásokat valószínüleg csak unnátok. Itt még jobban ugrásra késznek kell lenni, tavasszal érdemes rendszeresen ellenörizni az oldalt.

  • Ha bekerültök a csapatba, ott lesznek közös felkészítötáborok (max. 2 hét összesen), amiken nagyon érdekes gyakorlatokat fogtok végezni.

Kapok segítséget?

  • Ha valahol nagyon elakadsz a felkészülésben, és elég bátor vagy, írhatsz nekem egy e-mailt. Amúgy meg lehet, hogy a biosztanárod is tud segíteni. De elöször azért mindig fordulj a Google-hoz.

bottom of page