top of page
Anchor 4

A VÁLOGATÓ CSODÁI

Amint az a versenyszabályzatból is tudható, a válogató 4 fordulóból áll. Az elsö két forduló online elméleti teszt. A harmadik zárthelyi, amire általában egy budapesti gimnáziumban kerül sor. A válogató döntöjét minden évben a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban rendezik meg.

Jelentkezés

A versenyre való jelentkezés alapvetöen egyszerü folyamat. Ezen az oldalon kell jelentkezni. Minden évben máskor teszik közzé az azévi jelentkezési ürlapot, ezért rendszeresen érdemes ellenörizni, hogy lehet-e már jelentkezni. Valószínüleg semmilyen visszajelzést nem fogtok kapni a jelentkezésetekröl, de emiatt nem kell aggódni. Ügyelni kell viszont a fordulók idöpontjaira, az e-mail postafiókotokat érdemes rendszeresen nézni, hogy idöben megtudjátok, továbbjutottatok-e a következö fordulóba. Ezen kívül érdemes lehet megfontolni a felkészítö alkalmakra való jelentkezést, amit az olimpia.mabite.info/*évszám* címen tudtok majd megtenni. A legérdekesebb a gyakorlati felkészítö alkalom, az elöadásokat valószínüleg csak unnátok. Itt még jobban ugrásra késznek kell lenni, tavasszal érdemes rendszeresen ellenörizni az oldalt.

FONTOS!

jelentkezéshez:

  • nem lehetsz több, mint 20 éves

  • középiskolásnak kell lenned

csapatba kerüléshez:

  • biológia OKTV döntösnek kell lenned

Online fordulók

Az elsö két forduló lebonyolítása online történik, a classmarker rendszerben. Ezeket minden jelentkezö megírja, majd az eredmények átlaga alapján döl el, hogy ki jut tovább a harmadik fordulóba. A feladatok típusa lehet egyszerü választás, töbszörös választás, de néha számmal is kellhet válaszolni. A többszörös választásnál a rendszer jelez a maximálisan adható válaszok túllépésénél, ami jelzi a helyes válaszok pontos számát. A feladatok vagy korábbi IBO-kból, vagy a Campbell Biology feladatsoraiból kerülnek ki, általában magyarul, de néha angol nyelven. Mivel a teszt alatt a kommunikáció kivételével szabadon használható az internet, érdemes utánanézni tényeknek, adatoknak, illetve néha a konkrét feladatnak is (ha angolul van megadva, akkor úgy, ha nem, akkor egy részlet lefordításával). Azért ügyeljetek az idöre, mert nincs sok, gyorsan kell eldönteni, minek érdemes utánajárni.

Zárthelyi forduló

Ide kb. 25-en jutnak tovább. A harmadik fordulót minden évben egy budapesti gimnáziumban rendezik meg. Itt egy magyar nyelvü, zárthelyi teszt keretében kell teljesíteni. A feladattípusok változók, szinte biztosra vehetö, hogy kell majd számolni. Ide tartoznak a kémiai számolási feladatok (pl. pH, koncentráció, disszociációs állandóval számolás), a genetikai feladatok (mendeli genetika, kapcsoltság számolása, géntérképezés), enzimkinetikai számolások (enzim sebességdiagramm, turnover number, Michealis-Menten kinetika, Lineweaver-Burk linearizáció és ebböl következtetés az enzim müködésére) valamint minden feladatnak része lehet statisztikai feladat (átlag, korrigált szórás, t-próba, chi-négyzet próba). Arra is számítani kell, hogy táblázatokat adatokkal kell majd kitölteni. Nem kell töle félni, általában egyszerü összefüggések alapján kitölthetök a táblázatok. Csak készen kell állni a feladattípusra. Ezekröl bövebb infó a felkészülés oldalon.

 

Teljes számolási követelményrendszer.

Szegedi forduló

Ide 16-an szoktak továbbjutni (4*4 fös csapat a gyakorlatokon). A válogató döntöje Szegeden történik. Érdemes tudni, hogy az utazási költséget nem térítik meg, de szállást és étkezést biztosítanak a döntö idejére az igénylöknek. A döntö a nemzetközi verseny sémáját követi. Egy elméleti és egy gyakorlati részböl áll, amelyek két egymást követö napon vannak.

 

Elmélet

 

Az elméleti rész két, egyenként 2,5 órás számítógépen kitöltendö, 4-es csoportokban lévö igaz-hamis típusú tesztböl áll, amik megegyeznek az elözö évi IBO elméleti részével (amire ott 3 óra áll rendelkezésre). Ezt is a classmarker rendszerben írjátok. Osszátok be az idötöket, válaszoljatok meg minden feladatot! A két teszt között pihenö szünet van. A teszteket magyar nyelven kapjátok meg, de lehetnek benne fordítási hibák, érdemes ügyelni. A nem lefordított feladatoknál jobban jártok, ha tippeltek. A feladatok nem hasonlítanak az OKTV feladataira! Kell hozzájuk tárgyi tudás, de elsösorban analitikai képességeket mérnek. A feladatok témaköreinek megoszlása a következö:

 

A válogató szervezése során rendszeresen fel szoktak merülni apróbb problémák. Ne legyetek meglepödve, ha csúsznak a fordulók idöpontjai, a gyakorlatok kezdése. Ez egyébként az olimpián is így szokott lenni. A lényeg, hogy minden pillanatban készen álljatok, rendszeresen nézzétek az email postafiókotokat!

FONTOS!

 

Gyakorlat

 

A gyakorlat a válogató legérdekesebb része. Szerintem már önmagában emiatt is érdemes jelentkezni. Ez pontosan leképezi az IBO gyakorlatait. Négy darab 1,5 órás gyakorlat van az azévi IBO gyakorlati témaköreinek megfelelöen (ezt általában meg lehet nézni az ibo*évszám*.org weboldalon). Amire biztosan számíthattok, hogy az OKTV-s típusú gyakorlatokon kívül más is lesz. A legfontosabb elsajátítandó skill a mikropipetta használata. Erröl és más tudnivalókról írok a felkészülés oldalon. Fontos, hogy a feladat végrehajtására legalább annyi pontot kaptok, mint a kapcsolódó kérdések megválaszolására. Az idötöket nagyon jól kell beosztani, oda kell figyelni!

 

FONTOS!

A pontszámításról:

  • végül a döntö dönt, azaz itt még behozható bármilyen lemaradás

  • más versenyeredményekért is pontot kaptok, érjetek el minnél jobb eredményt OKTV-n!

  • csak az elméleti részben a pontszámítás módja (a nem bejelölés is lehet "helyes válasz"):

    • 0 helyes válasz = 0 pont

    • 1 helyes válasz = 0 pont

    • 2 helyes válasz = 0.2 pont

    • 3 helyes válasz = 0.6 pont

    • 4 helyes válasz = 1 pont

  • a gyakorlaton mindenhol látni fogjátok, hogy hány pontot ér a feladat, eszerint oldjátok!

  • 25% Állat anatómia és fiziológia

  • 20% Sejtbiológia, molekuláris biológia és mikrobiológia

  • 20% Genetika, populációgenetika és evolúció

  • 15% Növény anatómia és fiziológia

  • 10% Ökológia

  • 5% Etológia

  • 5% Rendszertan

Anchor 1
Anchor 2
Anchor 3
Anchor 5
bottom of page